Bieži dodamies izzinošos pārgājienos un ekspedīcijās pa Sēlijas neceļiem, mežiem, purviem, pļavām un gravām, pētot vietu izcelšanās vēsturi, cilvēkstāstus, vietējās leģendas un teikas. Šie pārgājieni paredzēti cilvēkiem ar iepriekšēju pārgājienu pieredzi, jo ir prasa prāta un fizisko sagatavotību. Šobrīd testējam pārgājienus ar bērniem, lai piedāvātu iespēju iepazīt Sēlijas skaistāko daļu ģimenēm ar bērniem.
Tālāk neliels apskats, kā mums gāja ekspedīcijā pa tuvāko apkārtni ar saviem bērniem – pārgājiens ar bērniem uz Radžupes pilskalnu. Mums patīk spontāna došanās dabā ar moto: “vispirms iepazīsim tuvāko apkārtni”, tādēļ novembra brīvdienās devāmies 3 minūšu braucienā no savas mājas līdz jaunākajam tūrisma apskates objektam Aknīstes pagastā – Radžupes pilskalnam – kas atklāts tikai 2020. gada februārī.
- Citējot J.Urtānu (“Brīvā Daugava”, 2020. gada 24.jūlijs): “Radžupes pilskalns, tāpat kā Aknīstes pilskalns, neatrodas uz atsevišķa kalna, bet gan uz zemes mēles gala starp Radžupi un tās kreisā krasta pieteku, no apkārtnes tas tiek nodalīts ar puslokveida triju vaļņu un atbilstošu triju grāvju sistēmu. Mākslīgi veidoto grāvju augstums ir ap metru.
- Ārējā vaļņa un grāvja galā nogāzes augšdaļā pret pieteku jau daudz jaunākos laikos ir bijis ierakts 1-2 metrus dziļš bunkurs.
- Viss pilskalns ir apaudzis ar lieliem lapu kokiem, daži izskatā pēc dižkokiem. Daudzi koki nokaltuši, izgāzti ar saknēm, ar nolauztiem zariem.
- Pilskalna pakājē starp Radžupi un tās pieteku lielā teritorijā konstatēts intensīvi melns, degušiem šķeltiem un sabirzušiem akmentiņiem iezīmēts senās dzīvesvietas mītņu slānis. Radžupes krastā kultūrslānis ir upes ūdeņu atsegts un skaidri redzams vairāk nekā pusmetru biezumā, kas nozīmē, ka cilvēki te ir dzīvojuši ilgu laiku.
- 0.5 km uz dienvidrietumiem no pilskalna tajā pašā Radžupes krastā ir Zemgalē garākā ala – Radžupes (Velna ala).
- Interesanti, ka laikā, kad tika atklāts Aknīstes pilskalns, vietējie ļaudis runāja par it kā esošu vēl vienu pilskalnu 2-3 km attālumā uz austrumiem no Aknīstes pilskalna. Izrādījās, ka tā ir patiesība.
- Zīmīgi, ka sabiedrībā šie pilskalni tiek saukti par Franču Skanstēm, saistot pilskalna izveidotos nocietinājumus ar Napaleona laika karu, tomēr izveidoties nocietinājumi ir daudz senāki – izveidoti ilgi pirms Napaleona karagājieniem.”
Pilskalna atrašanās vieta: https://www.latvijas-pilskalni.lv/radzupes-pilskalns/.